Forum Discuţii juridice Achiziţii publice computer personal (PC) si laptop
Discuție deschisă în Achiziţii publice

computer personal (PC) si laptop

Buna ziua!
Achizitia uni computerul personal sau a unui laptop intra sub incidenta legii 34/2009 art. 24? Si daca se poate achizitiona un pc, unde este logica acestei legi si cum se face reducerea cheltuielilor bugetare?
Va referiti la Ordonanta 34 cu achizitiile publice? Sau care lege 34 din 2009?
-LEGE Nr. 34 din 13 martie 2009
pentru modificarea şi completarea Legii educaţiei fizice şi sportului nr. 69/2000

-iar OUG 34/2009 priveste achizitiile publice
ART. 1
Prezenta ordonanţă de urgenţă reglementează procedurile de atribuire a contractului de achiziţie publică, a contractului de concesiune de lucrări publice şi a contractului de concesiune de servicii, precum şi modalităţile de soluţionare a contestaţiilor formulate împotriva actelor emise în legătură cu aceste proceduri.

este vb de oug 34/2009 nu despre oug 34/2006
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ Nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetară pe anul 2009 şi reglementarea unor măsuri financiar-fiscale

DECI!!!!!...se poate achizitiona un computer personal sau un laptop sau o imprimanta(periferic) ?????...asa ma interesa!
Buna . Raspunsul este nu deoarece prevederile art 24 din OUG 34/2009 " ART. 24
(1) De la data intrarii in vigoare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta, autoritatilor si institutiilor publice prevazute la art. 21 li se interzice achizitionarea, preluarea in leasing sau inchirierea de:
a) autoturisme, astfel cum sunt acestea definite la alin. (1) al art. 3 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 109/2005 privind transporturile rutiere, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 102/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) mobilier si aparatura birotica, asa cum sunt prevazute la subgrupele 3.1. "Mobilier" si 3.2. "Aparatura birotica" din cadrul grupei 3 "Mobilier, aparatura birotica, sisteme de protectie a valorilor umane si materiale si alte active corporale" din Hotararea Guvernului nr. 2.139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe, cu modificarile ulterioare, precum si obiecte de inventar de natura acestora, in scopul dotarii spatiilor cu destinatia de birou" raman in vigoare asa cum stabileste OUG 1/2010 la " ART. 13 Prevederile art. 21, 22, 24 si 26 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009 si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, aprobata prin Legea nr. 227/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, raman in vigoare pana la data de 31 decembrie 2010".
Sper ca va e de folos raspunsul , o zi buna.